اکتان بوستر

اکتان بوستر
28آوریل 2022

اکتان بوستر

با اکتان بوستر با خیال راحت رانندگی کنید

بنزین بی کیفیت فقط یک شعار نیست یا سوخت آلوده و بی کیفیتی که در خودروی شما پیدا میشود از جایی خارج از این پروسه نیامده یا از پالایشگاه ، یا از شرکت توزیع ویا پمپ بنزینی که شما از اونجا باک ماشین رو پرکردین وارد خودروی شما شده است.

خب شاید بگید چرا از اکتان بوستر یونامکس استفاده کنیم ؟ مگه اکتان یا مکمل بنزین تاثیری هم دارد؟ خب فک کنم خیلی از شما با قبض ها و صورت حساب های میلیونی تعمیرات موتور روبرو شدین ! برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که علت این مشکلات چی هست؟ من که زیاد تند نرفت تازه تعمیر کردم و…. خیلی سوالات دیگر

بنظرم قبل از بررسی مکمل سوخت بهتره است یک بررسی بر روی سیستم سوخت رسانی داشته باشیم و نحوه عملکرد احتراق موتور را بررسی کنیم و سپس بتوانیم توضیحی از اکتان بوستر ارائه دهیم.

آلودگی بنزین در پمپ بنزین ها

مخازن نگهدارنده زیرزمینی در پمپ بنزین‌ها می‌توانند توسط رسوبات و آب ناشی از رواناب که به درپوش‌های سوخت بسته شده بر روی مخازن یا فرسوده وارد می‌شوند آلوده شوند. مخازن زیرزمینی خورده که نشتی دارند نیز مشکل ساز هستند.

در حالی که فیلترهای پمپ های موجود در پمپ بنزین ، ذرات بزرگ‌ تری  از رسوب را قبل از ورود به مخزن خودرو می‌گیرند، برخی ذرات کوچکتر و آب که در داخل آن نفوذ می‌کند، می‌تواند منجر به احتراق ناقص خودرو شود، خیلی از این مشکلات را می توان با مکمل های بنزین که نمونه بارز آن اکتان بوستر است حل کرد که در ادامه مطلب بیشتر با آن ها آشنا می شوید

توزیع کنندگان سوخت موظف هستند برای هر مقدار بنزین را با مقدار مناسب افزودنی های مواد شوینده فرموله کنند با این کار میتوانند از رسوبات کربن و لاک را در سطح موتور پاک کنندو انژکتورهای سوخت، دریچه های ورودی و محفظه های احتراق را تمیز و کارآمد نگه دارند.

ولی در شرایط کنونی آیا هچین مواد و افزودنی هایی در بنزین مورد مصرف وجود دارد؟ حدود ۸۵ درصد از کل بنزین تولیدی حاوی تنها یک بیستم دوز توصیه شده افزودنی کنترل رسوب است. این اعداد و ارقام نشان از کیفیت پایین بنزین مصرفی خودرو دارد و خود نشان دهنده پایین بودن اکتان بوستر بنزین است.

یکی از مهم ترین عوامل در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سرعت بخشیدن به کاهش کربن در بخش حمل و نقل جاده ای وافزایش کارایی خودرو،اکتان بوستر می باشد عدد اکتان بوستر یک عامل کلیدی برای رقابت در میان شرکت های تولید کننده بنزین است که اکتان بوستر یونامکس دارای عدد اکتان بسیار عالی می باشد.

اکتان بوستر یونامکس

اما هر کدام از شرکت های تولید کننده بنزین با توجه به امکانات و دستگاهایی که دارند بنزین با عدد اکتان ثابتی را تولید میکنند. بنزین های تولید شده در ایران با توجه به امکانات پالایشگاهی دارای اکتان پایین بوده و این امر موجب شده تا مصرف کنندگان بنزین علاوه بر کمک به محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه ای ، برای سلامت موتور خودرو و افزایش طول عمر موتور از مکمل بنزین (اکتان بوستر ) استفاده نمایند.

 

قبل از توضیحات اکتان بوستر یونامکس، توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر توضیحات مربوط به اکتان و عدد اکتان را مطالعه نمایید:

اکتان بوستر چیست؟

یکی از انواع مکمل های  مورد استفاده در بنزین می باشد. اکتان بوستر بعد از اضافه شدن به بنزین می تواند به مقدارد بسیار چشم گیری کیفیت بنزین را افزایش دهد و از ایجاد مشکلاتی که در اثر کیفیت پایین بنزین ( مثلا انفجار زود هنگام سوخت) در خودرو بوجود می آید جلوگیری کند. در واقع وقتی سخن از افزایش کیفیت بنزین و جلوگیری از آسیب دیدن موتور و عملکرد بهتر آن می شود، اکتان بوستر حرف اول را می زند.

این مکمل در سراسر جهان به دلیل کیفیت کم بنزین بسیار مورد استفاده مردم قرار می گیرید و می توان گفت یکی از کاربردی ترین مکمل های بنزین می باشد.

عدد اکتان در بنزین نشان دهنده ی چیست؟

اکتان یک نوع هیدرو کربن می باشد که از 8 اتم کربن و 18 اتم هیدروژن (c8h18) تشکیل شده است.برای نشان دادن مقدار کیفیت و مقاومت بنزین از عدد اکتان استفاده میکنند در واقع عدد اکتان نشان میدهد که بنزین به چه مقدار اکتان در محلول خود دارد .

بنزینی که دارای اکتان بوستر بیشتر در محلول خود باشد یعنی کیفیت بالایی دارد وهمچنین دارای قابلیت متراکم شدن بالایی است و برعکس بنزینی که مقدار اکتان بوستر آن کمتر باشد یعنی کیفیت آن پایین می باشد.

مقدارعدد اکتان در مکمل های اکتان بوستر نشان دهنده چیست ؟

عدد اکتان در این مکمل ها، نشان دهنده این است که مکمل اکتان بوستری که در بنزین استفاده می کنید تا چه مقدار اکتان یا همان کیفیت بنزین را بالا می برد و بر کیفیت بنزین تاثیر گذار است.

 

از چه اکتان بوستری استفاده کنم؟

در مرحله اول برای این که بدانیم از چه نوع اکتان بوستری استفاده کنیم و عدد اکتان آن چقدر باشد باید سراغ خودروی خودمان برویم و دفترچه مربوط به موتور خودرو را با دقت مطالعه کنیم و همه اطلاعات آن نوشته شده است و بر اساس آن می توانید اکتان بوستر مناسب خودرو را انتخاب و از آن استفاده کنید.

و همیشه به این نکته توجه کنید که هر اندازه ای که لازم است و در دفترچه راهنما بیان شده است از اکتان بوستر استفاده کنیم لازم نیست مقدار زیاد یا عدد اکتان بیشتر را برای خودرو خود استفاده کنید و با این کار فکر کنید عملکردش بهتر می شود چون این کار بی تاثیر است و فقط شما هزینه ای اضافه ای پرداخت کرده اید و هیچ فایده ای برای خودرو شما ندارد. با خرید اکتان بوستر یونامکس  برای خودرو خود شاهد عملکرد بهتری از آن باشید.

 

معرفی اکتان بوستر یونامکس:

اکتان بوستر یو نامکس یک نوع افزودنی یا مکمل بنزینی است که می تواند  اکتان بنزین را بطور بسیار چشمگیر افزایش دهد . این مکمل دارای یک فرمول بسیار شگفت انگیز است. یکی از امتیازات بسیار مهم در میان مکمل های اکتان بوستر ، مقدار اکتانی است که آن مکمل می تواند به اکتان بنزین اضافه نماید.

خوشبختانه اکتان بوستر یونامکس در این نکته بسیار عالی کار کرده است و می تواند مقدار اکتان بنزین را تا ۸ اکتان (یعنی ۸۰ واحد) افزایش دهد که این مقدار می تواند هر نوع بنزین بی کیفیتی را به حد مطلوب خود برساند.

در محلول شگفت انگیز اکتان بوستر یونامکس از ماده MMT  استفاده شده است .MMT یک ماده بسیار مفید، با تاثیر بسیار بالا بر روی عملکرد بهتر و قوی تر اکتان بوستر می باشد که کاملا برای محیط اطراف بی ضرر است و هیچ گونه صدمه ای در آن ایجاد نمی کند.

اکتان بوستر یونامکس اصل با دقیق ترین نظارت ها و تست های مختلف ساخته و عرضه شده است و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید . این مکمل علاوه بر افزایش کیفیت بنزین ،باعث افزایش مقدار مقاومت سوخت در مقابل عمل احتراق نیز می شود.(در قسمت پایین مزایای کلی استفاده از اکتان بوستر یونامکس نوشته شده است)

 

توضیح بیشتر درباره ماده یMMT استفاده شده در اکتان بوستر یونامکس؟

MMT مخفف Methylcyclopentadienyl  manganese tricarbonyl می باشد و یک نوع افزودنی فلزی است . در واقع یکی از روش های بالا بردن اکتان بوستر بنزین استفاده از انواع افزودنی های فلزی می باشد. افزودنی  MMT دارای مقدار 4/24 درصد منگنز می باشد و استفاده از چند قطره ی MMT در این مکمل که دارای مقدار قابل توجهی منگنز می باشد، می تواند 2 تا 3 شماره عدد اکتان از حجم بخصوصی از بنزین (1 لیتر بنزین) را افزایش بدهد و همچنین باعث بهبود احتراق سوخت شود.

این ماده به محیط زیست آسیبی وارد نمی کند چون اصلا لازم نیست مقدار بیش از حدی، از آن در مکمل اکتان بوستر استفاده شود.

 

اکتان بوستر یونامکس را میتوانید در موارد زیر به کار ببرید:

۱-  برای افزایش کیفیت و اکتان بنزین در هر نوع ماشینی استفاده می شود

۲-  اکتان بوستر یونامکس همانگونه که اشاره شد برای عملکرد بهتر و بالاتر موتور خودرو(حتی در زمانی که کیفیت بنزین بالا باشد) استفاده می شود. مثلاً : در مسابقات  برای افزایش سرعت و قدرت موتور، بسیار موثر است.

۳- اکتان بوستر یو نامکس نه تنها کیفیت بنزین را افزایش می دهد و از آسیب بنزین به موتور خودرو جلوگیری می کند، بلکه باعث از بین رفتن مشکلاتی مانند : ناک زدن موتور می شود .

 

مزایا استفاده از اکتان بوستر یونامکس:

افزایش عدد اکتان یا همان کیفیت بنزین تا ۸ نقطه (۸ اکتان)

  • افزایش قدرت و شتاب موتور
  • کاهش دهنده مصرف سوخت
  • بالا بردن طول عمر کاتالیزور
  • کاهش دهنده ضربات و لرزش موتور (ناک)
  • رسوب زدایی و پاکسازی سیستم سوخت رسانی
  • عملکرد بسیار مناسب موتور در جهت کاهش گازهای آلاینده

همانطور که خواندید یکی مزایای اکتان بوستر یونامکس رفع ضربات ناک می باشد. حال به توضیخ ضربه ناک در خودرو می پردازیم:

ضربه ناک:

وقتی که سوخت داخل خودرو قبل از عمل جرقه زنی شمع منفجر شود، ناک اتفاق می افتد. ناک صدای تق تق می باشد که در داخل موتور ایجاد می شود  این صدای تق تق اصطلاحا آن را ناک می نامند.

و زمانی که در دور پایین یا دنده مرده حرکت کنید این صدا بیشتر خود را نشان می دهد و باعث ضربه زدن بیشتر به موتور می شود که آسیب های زیادی مانند عملکرد نادرست ، سوراخ شدن موتور و پیستون ، احتراق و آتش سوزی و… را برای  خودرو شما به دنبال دارد. شما می توانید با استفاده از اکتان بوستر یونامکس از بروز چنین مشکلی برای خودروی خود جلوگیری کنید.

 

آیا بنزین سوپر عدد اکتان بنزین را جبران می کند؟

تفاوت بنزین معمولی و سوپر در عدد اکتان آن ها است اولی با عدد 87 و دومی 95 و این عدد بالا باعث می شود که بنزین سوپر نسبت به بنزین معمولی دیرتر منفجر شود.

ولی با وجود این که بنزین سوپر دارای عدد اکتان بالای است باز هم نمی تواند برای بسیاری از خودروها مناسب باشد چون بعضی از خودروها خارجی هستند و موتور قدرتمندی دارند و به بنزین با اکتان بالاتری نیاز دارند و همچنین خودروها مسابقه که خیلی قدرتمند هستند این نوع بنزین نمی تواند عدد اکتان بنزین را جبران کند و باید از اکتان بوستر استفاده کنند.

 

نحوه استفاده از اکتان بوستر یونامکس

شما خودتان به راحتی می توانید اکتان بوستر را داخل باک خودرو بریزید و نیازی به تعمیرگاه و یا شخص خاصی  ندارید قبل از استفاده از اکتان بوستر یونامکس حتما اطلاعاتی که پشت بطری آن نوشته را مطالعه کنید و قبل از استفاده از اکتان بوستر یونامکس حتما باک خودرو را از بنزین خالی کنید اول اکتان بوستر را داخل باک بریزید بعد نوبت بنزین است. این کار باعث می شود مکمل با بنزین مخلوط شود و عملکرد خودرو بهتر می شود.

حتما به این نکته هم توجه کنید که بعضی از اکتان بوستر ها نباید زیاد در باک خودرو باقی بماند چون مواد استفاده شده در آن ها بیشتر بر پایه اتانول هستند و باعث می شود در طولانی مدت مواد رسوب کنند و علاوه بر فایده به موتور خودرو شما آسیب بزند و مجبور به تعمیر آن شوید و هزینه زیادی برای تعمیر آن پرداخت کنید.

پس بیشتر مواقعی که قسط سفر دارید و قرار است مسافت طولانی را طی کنید بهترین زمان برای استفاده از اکتان بوستر است.

توجه داشته باشید که بعضی اکتان بوستر ها به نور خورشید حساس هستند و باید در همان جای مخصوص خودشان نگهداری شوند و همچنین به محض این که در بطری را باز کردین از همه آن استفاده کنید چون اگر مقداری از آن را برای مواقع دیگر نگهدارید امکان دارد دفعه بعد که در مکمل را باز می کنید هیچ اثری از اکتان بوستر نباشد.

 

آیا اکتان بوستر یونامکس فقط برای خودروهای خاصی قابل استفاده است؟

می توان گفت اکتان بوستر ها فقط برای مدل خاصی از خودور یا خودروهای خاصی استفاده نمی شوند بلکه می توان برای همه وسایل نقلیه مثل ماشین سنگین ها، خودروهای باربری، خودروهای سواری، موتور سیکلت ها و … استفاده کرد.

اطلاعات موتور خودرو خود را بشناسید و متناسب با آن اکتان بوستر یونامکس را خریداری کنید و برای خودرویتان از آن استفاده کنید. بیشترین استفاده از یونامکس هم در خودروهای و موتور سیکلت های مسابقه است به دلیل این که این نوع خودروها دارای موتور قوی هستند و به بنزین با اکتان بالا نیاز دارند تا عملکرد بهتری داشته باشند و سرعت آن ها هم در مسابقه بیشتر باشد.

از اکتان بوستر بیش از حد استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟

خیلی وقت ها این سوال برای ما پیش می آید که آیا استفاده زیاد از اکتان بوستر برای خودرو می تواند ضرر داشته باشد؟ تقویت کننده های اکتان برای کاهش سرعت سوختن سوخت استفاده می شود استفاده از اکتان بوستر باعث می شود  سوخت خیلی کند بسوزد و اگر بیش از حد اکتان بوستر اضافه کنید، موتور شما آهسته و آهسته کار می کند.

اکتان بوستر همان طور که قبلا اشاره کردیم برای افزایش عدد اکتان بنزین است و در نتیجه عملکرد موتور خودرو را تقویت می کند. بنابراین، باید برای افزایش اکتان بنزین و از بین بردن ضربه ناک یا زنگ زدن موتور ماشین خود استفاده کنیم.

با توجه به این توضیحات اضافه کردن بیش از حد اکتان بوستر به مرور زمان باعث ایجاد مشکل در خودروی شما می شود. به عنوان مثال، اگر بیش از حد اکتان بوستر اضافه کنید، این افزودنی باعث چسبیدن رینگ های پیستون می شود. رینگ های پیستون موتور خودرو  به خوبی کار نمی کند.

برخی از تقویت‌کننده‌های اکتان از افزودنی‌های بنزین بدون سرب مانند آلکیلات‌ها ساخته می‌شوند که انتشارات مضر را کاهش می‌دهند و می توانند از آلودگی هوا جلوگیر کنند.

پس در کل نتیجه می گیریم که باید به اندازه از اکتان بوستر استفاده کنیم و مراقب باشیم که به خودرو خود آسیب نزنیم و دوره های منظمی را برای استفاده از اکتان بوستر در نظر بگیریم .

 

آیا تفاوت بین تثبیت کننده های سوخت و تقویت کننده های اکتان بوستر وجود دارد؟

 

بسیاری از رانندگان بر این باورند که تقویت کننده اکتان همان تثبیت کننده سوخت است. اگرچه این دو محصول افزودنی های مایعی هستند که در مخزن سوخت خودرو ریخته می شوند، ولی کارکرد آن ها با هم متفاوت است.

تقویت کننده های اکتان در درجه اول برای افزایش درجه اکتان سوخت طراحی شده اند، در حالی که تثبیت کننده های سوخت  برای افزایش عمر سوخت طراحی شده اند.اگر قصد دارید ماشین خود را برای مدت زمان طولانی استفاده کنید می توانید از تثبیت کننده سوخت استفاده کنید.

 

 

 

 

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

با عضـویت در خبرنامه هـــیچ یک از مطالـب سایت را از دست نخواهیـد داد و همیـــشه بروز خواهــید بود